Laipni lūdzu mākslas emuārā. Te apkopotas ziņas vizuālās mākslas jomā un performancē. Ilustrācijai un literatūrai veltīti atsevišķi blogi! //////////////// Welcome to the art blog. Here you will find information about visual arts and dance performance. ///////////////// Separate blogs dedicated to illustration and literature : sandrasabineillustration. blogspot.com and sandrasabinelitera.blogspot.com
Scenogrāfija un tērpu skices teātrim. Drāma un komēdija.
Scenogrāfija un tērpu skices Džona Patrika lugai "Dīvainā misis Sevidža". Jaunjelgavās Spēlmaņi. Režisors Kārlis Lišmanis. Pirmizrāde 26.07.2024. Jaunjelgavā.
Izrādes skatuves konceptam iecerēju veidot vienlīdz sterilu un mājīgu vidi - patvērumu, kurā reti ielaužas ārpasaules skarbie vēji, toties iemītnieki spēj veidot sapratnes un mīļuma pilnu gaisotni.
Krāsas izvēlējos neitrālas, skatuves risinājumu - iespējami vienkāršu, jo iestudējums plānots arī ceļojošs.
Tērpu akcents ir galvassegas jeb "putni galvā".
Tērpu skicēs iezīmēju 3 grupas :
1) pasaulīgos, it kā normālos, praktiskos cilvēkus ( politiķis, ierēdnis, sabiedrības dāma).
Tērpus skicēju lietišķā stilā.
2) klīnikas pacientus, it kā trakos, nepraktiskos cilvēkus ( mūziķis, māklsiniece, bibliotekāre, matemātiķis, māmiņa).
Romantiskus, saskaņotos pasteļtoņos.
3) Slimās sabiedrības ārstus, dziedniekus ( klīnikas ārste, māsiņa-līgava, mecenāte).
Baltos tērpos.
Viskomplicētākais tēls ir misis Sevidža. Viņas balto tērpu veidoju ar asociāciju par gudra un veikla austrumu cīnītāja apģērbu, kurš jau ieguvis melno jostu. Viņas cepure pasvītro maskēšanos un ietver ienaidnieka maldināšanas elementu - "Neņemiet mani nopietni, esmu traka", tomēr lugas gaitā, pateicoties misis Sevidžas neparastajai rīcībai un jauno draugu atbalstam, tieši "normālie" sāk uzvesties kā trakie. Savukārt "trakie" atklājas kā cilvēces labākā un patiesākā daļa.
Bija liels prieks un bauda veidot skices šai lugai un azartiskajam kolektīvam.
Lugas fragmenti.
Scenogrāfija un tērpu skices Ineses Tālmanes lugai "Pumpurs - ceļš uz Lāčplēsi". Režisors Kārlis Lišmanis. Pirmizrāde 22.06.2023. Lielvārdē.
Lielvārdē Jāņus ielīgosim 2023. gada 22. jūnijā ar Lielvārdes teātra pirmizrādi “Pumpurs - ceļš uz Lāčplēsi". Lugas autore ir lielvārdiete Inese Tālmane, un iestudējums veltīts tautas eposa “Lāčplēsis” 135. dzimšanas dienai.
Režisors - Kārlis Lišmanis.
Kustību režisore - Sarmīte Mončaka.
Scenogrāfija un tērpi - Sandra Sabīne Jaundaldere.
Mūzikas autors - Modris Krūmiņš.
Sufliere, izrādes vadītāja - Aina Klieče.
Gaismu mākslinieks – Jānis Rudzītis.
Galdnieks - Jānis Brikulis.
Šuvēja - Dace Šīmane Kalnozola.
Izrādes režisors Kārlis Lišmanis.
Māra Rožāna fotogrāfijas.
Lomās:
Lāčplēsis – Andris Matesovičs.
Andrejs Pumpurs – Kaspars Kalniņš.
Ede – Sintija–Ieva Žuga.
Līze – Vita Mazitāne - Pikšena.
Kā arī - Irēna Arāja, Rolands Elksnītis, Jānis Jansiņš, Maija Jaudzeme, Zane Kairiša, Oskars Kļava, Andris Latkovskis, Loreta Margēviča, Guna Mendziņa, Kristers Rudzītis, Salvis Tālmanis.
Izrādē piedalās folkloras kopa „Josta”, vadītāja - Ilze Vecmane.
Pēc izrādes visi aicināti uz danču vakaru Spīdalas saliņā kopā ar folkloras kopu “Josta”, “Ogres danču klubu” un “Brīvajiem danču muzikantiem”.
Izrādes ieskats.
Izrādes video.
Video un montāža: Ainārs Spulis.
Piezīmes un pārdomas. Pirms un pēc.
"Man bija liels prieks un gods piedalīties Ineses Tālmanes lugas "Pumpurs - ceļš uz Lāčplēsi" vizuālā ietērpa un vides tapšanā. Ar lielu pietāti piegāju gan lugā atainotajam laikmetam, dramaturģes iecerei, režisora idejām, materiālajām iespējām ieceri realizēt un aktieru līdzestībai. Apsveicami, ka pamatos tas ir izdevies, un izrāde veido monolītu, nopietnu koptēlu. Ieceres pamatā bija melnbaltas fotogrāfijas noskaņa, ar atsevišķiem sarkanā akcentiem, vienkāršība, skaidrība telpas elementu apjomos. Tērpu materiāls - lins. Papildinošos aksesuārus, kuru trūkst tērpu kompektācijā - vainagus, vīriešu bikses, apavus, zeķes nepieciešams izvēlēties atbilstošus tērpam un izvairīties no, šajā gadījumā liekās, krāsainības.
Nozīmīgs scenogrāfijas elements ir zīmes, kuras tika mainītas, lai pasvītrotu katras ainas būtību.
Kubi izgatavoti no finiera. Raksts izzāģēts. Tas atrodas tikai uz kubu sānu malām. Kubiem būtu jābūt gana viegliem, lai tos izrādes laikā viegli pārvietotu, un gana izturīgiem, lai uz tiem varētu droši sēdēt.
Kubi ir 5. 45X45X45. Tiek lietoti kā krēsli vai būvniecības elementi.
Svarīgi, lai raksts - zīme, kura pavērsts uz skatītāju saskanētu ar izrādes ainu.
Kāzu ainā - Jumis.
Kapu ainā, nāves un bēru ainās - stateniskais Māras krusts.
Pumpura karai gaitu un kritiķu runas laikā - slīpais Māras krusts.
Mīlas un greizsirdības ainās - Zaltis.
Lielā taisnstūra prizma. Izgatavota no finiera. Raksts izzāģēts. Tas atrodas tikai
uz prizmas šaurākajām virsmām. Prizmai būtu jābūt gana vieglai, lai tos
izrādes laikā viegli pārvietotu, un gana izturīgai, lai uz tās varētu droši sēdēt,
bet slimnīcas ainā arī gulēt. Izrādes pieminekļa ainā prizmu novieto vertikāli,
lai tā attēlotu pieminekli.
Uzslienot vertikāli, augšpusē būtu jābūt Ūsiņa - dzīvības zīmei.
Prizmas izmēri 180X75X45. Raksts atrodas un abām šaurākajām virsmām
180X45. Varētu meklēt iespēju beigu ainā izgaismot prizmu - pieminekli.
Paldies tērpu šuvējai Dacei Šīmanei Kalnozolai un galdniekam Jānim Brikulim, kuri strādāja pēc dotajām skicēm.
Paldies režisoram Kārlim Lišmanim, dramaturģei Inesei Tālmanei, kustību režisorei Sarmītei Mončakai lieliskajiem Lielvārdes aktieriem un visiem cilvēkiem, kuru darbs un azarts darīja izrādi iespējamu.
Paldies, Lielvārde! Paldies, mīļie lielvārdieši! Bija laimīgi būt kopā ar jums!" Sandra Sabīne.
Ieskats skicēs.
Pirmizrādes diena 22.06.23. Lielvādes Kultūras nams.
Scenogrāfija un tērpu skices Hermaņa Paukša lugai "Muitnieka māja". Jaunjelgavas Tautas teātris. Režisors Kārlis Lišmanis. Pirmizrāde. 29.07.2022. Jaunjelgavā.
Jaunjelgavas pilsētas svētki ietvaros 29. jūlijā plkst 19.30 Jaunjelgavas kultūras centrs lielajā zālē pirmizrādi piedzīvos Jaunjelgavas amatierteātra 'Jaunjelgavas Spēlmaņi' iestudētā H.Paukša luga “Muitnieka māja”.
Kā teic teātra režisors Kārlis Lišmanis: “Hermaņa Paukša luga „Muitnieka māja” ir parodisks un neparasts stāsts par šodienas dzīvi. Izrādē asprātīgi mijas šodienīgi politikā izmantoti lozungi ar dažādiem demokrātijas izpratnes principiem. Uzskatu cīņas, intrigas, personīgo attiecību pārspīlējumi.
Mūsu Jaunjelgaviešu teātra iestudējums ir pilns humora un patiesības, jo sadzīvē daudzas lietas par kurām, mēs smejamies ir pilnas ar skaudro dzīves realitāti.”
Piezīmes un pārdomas. Pirms un pēc.
"Tērpus un scenogrāfiju iecerēju spilgtu, ironisku un mazliet izaicinošu. Izsaku lielu pateicību un apbrīnu aktieriem, kuri vadoties pēc piedāvātajām skicēm un iespējām, piemeklēja un šuva tērpus paši. Liels prieks par režisora Kārļa Lišmaņa un "Jaunjelgavas spēlmaņu" azartisko un talantīgo veikumu, iedzīvinot dramaturga H. Paukša sirsnīgo komēdiju. Arī nepieciešamie scenogrāfijas elementi tika piemeklēti un veikmīgi integrēti, padarot skatuvi par mazu alku, krāsainu papīrīšu un iegribu virpuļviesuli.". Pateicībā un cieņā, Sandra Sabīne.
Fotogrāfijas no personīgā arhīva.
Pirmizrādes diena 29.07.2022. Jaunjelgavas Kultūras nams.
"Jaunjelgavai 375" pilsētas svētkos. Pirms pirmizrādes.